İspanya, Enerji Üretimi İçin Mezarlıkların Üstünü Güneş Panelleriyle Kaplamaya Başladı

İspanya, yenilenebilir enerji ile ilgili dikkat çeken bir projeye imza attı. Valensiya kentinde başlatılan “Requiem in Power” (RIP) isimli proje ile kent genelindeki mezarlıklar, güneş enerjisi panelleriyle donatılacak. Yetkililer, bu proje ile yıllık 440 bin kilowatt civarında elektrik üretileceğini söylediler. 

Yapılan açıklamaya göre RIP projesi kapsamında 6.658 adet güneş enerjisi paneli yerleştirilecek. Bu panellerin üreteceği enerji, öncelikle belediye binalarına verilecek. Ayrıca maddi açıdan zor durumda olan 1.000 kadar Valensiyalı hanesi de ücretsiz elektrik imkânı yakalamış olacak. 

İspanya’nın en büyük güneş enerjisi çiftliği olacak

Yetkililere göre Valensiya’ya kurulacak 6.658 adet panel, ülkenin en büyük güneş enerjisi çiftliğinin kurulmasını sağlayacak. Öte yandan; bu proje ile yıllık 140 ton karbondioksit oluşumu da engellenmiş olacak. 

İspanyolların böyle bir projeye imza atmalarının temel nedeni, Valensiya 2030 İklim Misyonu‘nu hayata geçirebilmek. Şehir, bu misyon kapsamında 2030 yılına geldiğimizde tüm kamu binalarını yeşil enerji ile donatmış olacak. Ayrıca kent gelindeki tüm aydınlatma sistemleri, düşük enerji tüketimine sahip olan LED’lerle sağlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir